Nagroda im. Wiesława Nowickiego jest wyrazem uznania dla młodych artystów, aktorów reżyserów, dziennikarzy, jeszcze studiujących, ale przejawiających kreatywny stosunek do rzeczywistości poprzez realizowanie zawodowych celów z pożytkiem dla społeczeństwa i sztuki.
Lista wybitnych łodzian jest długa. Tu urodził się Artur Rubinstein i Julian Tuwim; z Łodzią był związany laureat Nagrody Nobla Władysław St. Reymont, autor Ziemi obiecanej, literackiego pomnika Łodzi przemysłowej. W Łodzi również urodził się patron nagrody Wiesław Nowicki, wybitny aktor, publicysta, dziennikarz i reżyser, działacz kulturalny, społecznik, poeta, człowiek wielu pasji artystycznych, które na trwałe zapisały się w historii kultury polskiej. Był wnikliwym obserwatorem i uczestnikiem życia teatralnego, muzycznego, politycznego, zawsze posiadającym własne spojrzenie. Człowiek wielkiej wiedzy i ciekawości świata.
Choć od wielu lat mieszkał na Wybrzeżu, zawsze czuł się związany z Łodzią. Tu się urodził, tu wychował, skonczył szkołę filmową i debiutował na deskach teatru. Z Łodzi pochodzi jego rodzina. Mama Sabina tworzyła Łódzką Operę, ojciec Zygmunt był znanym aktorem, a dziadek Józef chyba najsłynniejszym łódzkim tramwajarzem. Ze strony matki był wnukiem z wielkiej księgarskiej rodziny Glücksbergów, tych którzy jako pierwsi wydali drukiem dzieła Wojciecha Bogusławskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, braci Śniadeckich. To po nich odziedziczył zamiłowania do historii, książek i wnikliwej obserwacji świata. Tradycja służby kulturze narodowej była i jest bardzo silna w jego rodzinie. On też ją ukształtował.
Od 2007 roku ustanowił wraz z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi medale "Pro publico bono" pamięci Sabiny Nowickiej, przyznawane szczególnie zasłużonym dla kultury polskiej i samego miasta. "Jego odejście to wielka strata dla kultury polskiej. Był bez wątpienia artystą budzącym wielki podziw i szacunek. Artystą, dla którego sztuka stanowiła nadrzędny cel i największa pasję. Był twórcą i współtwórcą wielu sukcesów teatralnych. W pamięci Łodzian zapisał się przede wszystkim jako odtwórca najpopularniejszych ról kreowanych na deskach Teatru Nowego - Kajfasza w Judaszu z Kariothu Rostworowskiego i Charlesa w Urodzinach Whitinga; jak powiedziała Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, żegnając Wiesława Nowickiego na cmentarzu na Dołach.
Fundacja im. Wiesława Nowickiego
ul. Bzowa 7/51
80-376 Gdańsk
W nadesłanych materiał powinny znaleźć się:
- podanie z opisem dotychczasowych osiągnięć i projektów
- CV
- zdjęcie
Fundacja im. Wiesława Nowickiego i Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wybierze jednego laureata Nagrody.