Po ukończeniu Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku 1968 działał w wielu teatrach. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także sekretarzem literackim Stanisława Hebanowskiego), był kierownikiem literackim Teatru Miniatura w Gdańsku i doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu jak i konsultantantem programowym Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
W 1977r. wspólnie ze znaną aktorką Wandą Neumann założył nieinstytucjonalny zawodowy Teatr na Przymorzu. Interesował się kameralnym teatrem poetyckim, który zajmowałby się intelektualną refleksją na temat świata i samej natury ludzkiej. Wielką pasją Wiesława Nowickiego było także dziennikarstwo telewizyjne. Stworzył wiele audycji telewizyjnych jak Salon artystyczny Wiesława Nowickiego, Twarze i Musica noster amor, o tematyce kulturalnej prowadząc wywiady dla Telewizji Trójmiasto i Gdańskiej Telewizji Kablowej z osobowościami sceny muzycznej.
Wiesław Nowicki podążał własną drogą. Był indywidualistą i myślicielem. Pozostawił po sobie wiele refleksji, które udało mu się przelać na papier i część z tego dorobku opublikować. Jego podejście do życia miało styl ideologiczny, a nie materialny. Część swojego życia poświęcił na poszukiwaniach genealogicznych. Dzięki temu mógł poznać bardziej siebie i zrekonstruować niezwykle interesujące fakty przeszłości swoich przodków. Pasjonował się historią, malarstwem, muzyką i filatelistyką. Był człowiekiem o wielkim sercu i emanował skromnością. Wiesław Nowicki służył teatrowi, wartościom, stawiając swoją osobę na drugim planie.